Geçen sene aile katılım etkinliğinde, çocuklar için maske boyama etkinliği hazırlamış ve küçük bir hikaye okumuştum. Hikayenin konusu maskeli balo olacaktı ama bir türlü istediğim gibi bir çocuk hikayesi bulamıyordum. Ben de hikayeyi kendim yazmaya karar verdim. Hikayenin adı ”En Güzel Maske” olmuştu. Hikayede en güzel maskeye sahip olmak isteyen bir çocuğun, arkadaşlarıyla yaşadıkları anlatılıyordu. Çocuklar hikayeyi ilgiyle dinlemiş, sorduğum her soruya güzel cevaplar vermişlerdi. Hikayeden sonra maskelerin boyanması ve hediye dağıtımı derken eğlenceli bir gün geçirmiştik.

Bu seneki etkinliğimiz Güneş Sistemiydi. Etkinliğimiz dedim; çünkü bu etkinliğe Eylül ile birlikte hazırlandık. Güneş Sisteminin ve her bir gezegenin özellikleri hakkında konuşarak evde prova yaptık. Sınıfta ise etkinlik malzemelerini ve etkinlik sonrasında hediyeleri dağıtarak bana yardımcı oldu.

 

Çocuklara bir şeyler anlatırken onların dikkatlerini toplamak kolay olmuyor. Eğlenceli gezegenlerle dikkatlerini çekmeye çalıştım ve anlatırken gezegenler için sevimli ifadeler kullandım. Mesela Dünya için ”Sizce bu renkli gezegenin adı nedir?” ya da ” Etrafına meraklı bakan bu gezegenin adı Jupiter, sizce onun en büyük özelliği nedir ?” gibi soru cevap şeklinde sohbetlerimiz oldu. Etkinlik sırasında çocuklarla sohbet etmek, onların da hoşuna gidiyor. Böylece dikkatleri dağılmamış oluyor.

Sohbetten sonra hazırladığım kartonları ve gezegenleri Eylül’ün yardımıyla dağıttık. Sonra sıralarına göre gezegenleri yerlerine yapıştırılarak etkinliği bitirdik.

Aile katılım etkinliklerinin en güzel yanı etkinlikten sonra dağıtılan hediyeler. Genelde çocuklara çikolata, kurabiye veriliyor. Bence bu hediyelerin içinde en güzelleri, bir kalem ya da bir kitap. Geçen sene benimde hediyem kitap olmuştu. Bu sefer farklı bir şey yapmak istedim ve çocuklara gülen kaşeler aldım. Çocukların çok ilgilendiği bu kaşeler, sizin için de farklı bir fikir olabilir.

Geçen seneki izlenimlerimde çocukların evlerine götürebilecekleri bir etkinlik istediklerini ve küçük hediyelerle çok mutlu olduklarını görmüştüm. Bu sene ise çocukların etkinlik sırasında sohbet etmekten ve kendi fikirlerini anlatmaktan çok hoşlandıklarını gözlemledim. Üstelik ilgilerini çeken bir konu bulduğunuzda onların da anlatacağı çok güzel şeyler oluyor. Güneş sisteminde ki eğlenceli gezegenlerimiz gibi…

İlgini Çekebilir:

Sınıf içi Aile Katılım Etkinlikleri

Sınıf İçi Aile Katılım Etkinlikleri 2