Bu sene ile birlikte 3 kez aile katılım etkinliği yapmış oldum. Her etkinlik sonunda, ”Yine yapılsa yine katılırım” dedim. Çocukların enerjisi, hayal güçleri o kadar güzel ki işte bu harika tişörtleri onlar tasarladı. Kumaş boyaları ile resimler yaptılar, parmak boyaları ile el baskısı…Sonuç harikaydı.

Etkinlik İçin Gerekli Malzemeler:

Çocuk sayısı kadar beyaz tişört

Tişörtlerin içine koymak için beyaz kartonlar

Renkli tekstil boyaları

Parmak boyaları

Sulu boya fırçaları

İçine su koymak için karton bardaklar

Bizim sınıfın çocuk sayısı 13 olduğu için her çocuğa ayrı tişört alabildim. Eğer sınıf sayısınız fazla ise çocukları gruplara ayırıp grup sayısı kadar tişört alabilirsiniz. Her grup kendi tişörtünü boyayarak birlikte tişört tasarımını yapabilirler.

İlk olarak çocukları iki gruba ayırdım. İlk gruba tekstil boyalarını verdim.

İkinci grup için parmak boyaları ve sulu boya fırçaları ile içi su dolu karton bardaklarını hazırladım. Sonra  içine karton koyduğumuz tişörtleri çocuklara  dağıttık.

Kartonların amacı tişörtlerin daha düzgün boyanmasını sağlamak.

Tekstil boyalarının olduğu gruptaki çocuklar, tişörtlerinin üst kısmına istedikleri resimleri yaptılar. Parmak boyası grubundaki çocuklar ise fırçalar ile istedikleri renklerle ellerini boyayarak, tişörtün alt kısmına el baskılarını yaptılar. Resmini bitiren çocuk parmak boyası için el baskısını bitiren çocuk tişörtüne resim yapmak için grubunu değiştirdi. Çocukların çalışmaları bitince, kendi tasarladıkları tişörtleri giyerek bol bol resim çekildiler.

İlgini Çekebilir:

Sınıf İçi Aile Katılım Etkinlikleri