Eşimle önerilen kliniğe gittik. Elimden geldiği kadar sakin olmaya çalıştım. Amniyosentezi yapacak olan doktorla, kısa bir görüşmeden sonra hazırlanmam için özel bir odaya götürüldüm. Büyük bir ultrason cihazı ve gerekli olan diğer malzemeler, her şey özenle hazırlanmıştı.

Sırt üstü yatırılıp, karnım iyice temizlendikten sonra ultrason ekranından kızımı gördük. Bir doktor bebeği kontrol ederken, diğeri ekrandan bakıp onun olmadığı boşluğa iğneyi sokuyordu. Acı hissetmedim sadece iğneyi hissetmiştim. İğneyi kızım da hissetmiş olacak ki bir an iğnenin olduğu tarafa doğru gitmeye çalıştı. Doktor hemen müdahale ederek, (karnıma bastırarak) küçük hanımın yolunu kesti. Sonrasında karnımdan bir miktar sıvı çekilerek işlem bitirildi. 1 saat kadar kalkmadan istirahat ettirildim. Bir de eşimle kan uyuşmazlığımız olduğu için İğne vuruldum. Ve 3 gün ev istirahati; mümkün olduğu kadar da hareket etmemeye, dinlenmeye çalıştım.

Çok şükür her şey yolunda gitti ama doktoruma güvenim azalmıştı, tutumunu da hiç sevmemiştim. Tanıdık birinin tavsiyesi ile aynı hastanede başka bir kadın doğumcuya gitmeye başladım. Yeni doktorum, hamilelik sürecimi dinledi ve meslektaşının bizi başka bir kliniğe yönlendirmiş olmasına çok şaşırarak, hastanenin de en iyi şekilde amniyosentez uygulamasını yaptığını anlattı.

Bu durumda insanın aklına iki şey geliyor; ilk gittiğim doktor, etrafında ki her şeyden habersiz olacak kadar duyarsız (Buda çalıştığı hastaneyi tanımaması demek.) ya da bizi yönlendirdiği klinikle bir bağlantısı var . Bunu bir doktora yakıştırmak istemesem de aklımdan bunlar geçiyor…

 

Amniyosentez hakkında bilgi edinebileceğiniz adresler;

gebelik.org sitesi

kordonklinik.com sitesi

doktorumuzasorun.com sitesi