Bir insan hayata gözlerini kapadıktan sonra geriye bıraktıklarıyla hatırlanır. Barış Manço geride bıraktığı eserleriyle, 7′ den 77’e akıllara kazınan bir sanatçı. Benim gibi Barış Manço şarkıları ve sevgisiyle büyüyen çok çocuk var. Aramızda olmasa bile günümüz çocukları da aynı çoşku ve sevgiyle Barış Manço’yu biliyorlar. Bizim çocuklar gibi…

”Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır.” Barış Manço.

Çocuklar Barış Manço evine gideceklerini duyunca heyecandan yerlerinde duramadılar. Müzeye gelince Barış Manço ile ilgili her şeyi ilgiyle incelediler. Barış Manço’yu çok sevdiklerini biliyordum ama müzeye bu kadar ilgi göstereceklerini tahmin etmemiştim.

Köşkün girişinde bir sebze bahçesi bulunuyor ve ilk aklımıza gelen melodi: Domates, bibere, patlıcan ile Barış Manço Müze evine giriyoruz.

Köşke girdiğiniz zaman Barış Manço’nun balmumu heykeli ile karşılaşıyorsunuz. Piyanosunun başında ziyaretçilerini adeta hoşgeldiniz diyor…

Eylül, Barış Manço balmumu heykelinden biraz ürktü. Çocuk haklı aslında, gerçeğe çok yakın başarılı bir balmumu heykeli duruyordu karşımızda. Eylül’e heykel hakkında biraz bilgi verdikten sonra gezimize devam ettik.

Üst katta bulunan Süper Babaanne heykeli çocukların en çok dikkatini çekenlerden biri oldu.

Merdiven boşluklarında Barış Manço’nun eserleri bulunuyor.

  

Ödül, takı ve kıyafet odaları ise etkileyici.

       

Birinci Katta ebeveyn banyosu, heykeller ve sanatçının çeşitli takılarının olduğu bölümler bulunuyor.

Misafir odasının mobilyaları, Barış Manço’nun Lale Manço ile evlendikten sonra aldığı ilk antika eşyalardır. Mobilyaların yaklaşık 180 yıllık olduğu biliniyor.

Girişin alt katında Barış Manço’nun çalışma odası, kışlık ve yazlık bahçeleri bulunuyor.  Ayrıca Batıkan Manço’nun odası Adam Olacak Çocuk Odası olarak düzenlenmiş.

Barış Manço’nun  yaşadığı, eserlerini ürettiği, ailesinden ve kendisinden her izin olduğu bu müze evini gezmek bizim ve çocukların çok hoşuna gitti. Kadıköy Moda da Barış Manço Müze Evi ile başlayan, sonrasında moda sahildeki çocuk parkında tamamlanan bir gün, bence güzel bir gün geçirmek için iyi bir fikir…

İletişim:

Adres: Yusuf Kamil Paşa sok. No:5 Moda/İstanbul

Tel: 0 216 337 94 13

Not: Barış Manço Evi Pazartesi dışında her gün 9:00 ile 17:00 arası ziyaretçilere açıktır.

İlgini Çekebilir:

İstanbul Akvaryum’da Bir Gün

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi