Kahvaltı:

Kahvaltının, öğünler arasında en önemli öğün olduğunu biliyoruz. Çoğu kişi gibi iyi bir kahvaltı sofrasında peynir, yumurta, zeytin, tost, kuru yemiş gibi çeşitli yiyecekler olmalı diye düşünüyordum. Bunların hepsinden Eylül’ün yemesini bekliyordum. ”Peynir yemek istemiyorum, süt istemiyorum, bugün de zeytin yemek istemiyorum”, gibi şeyler söylediğinde yemesi için ısrar ediyordum. Mesela bu sabah sadece ekmek ve yumurta yedi. İyi bir kahvaltı yapmış sayılmaz, diye düşündüm. Ama sayılırmış!

Aslında çocukların iyi bir kahvaltı yapmaları için çeşit çeşit yiyecekler yemesine gerek yok. Uzmanların söylediği ise çocukların, protein ile karbonhidrat ihtiyacını dengeli ve yeterli almaları gerektiği. Bunun anlamı çocuğun bir seferde hem yumurta, hem süt, hem ekmek, hem peynir yemek zorunda olmaması. Çocuklar için yeterli bir kahvaltıya birkaç örnek isterseniz;

Yumurta ve ekmek, yanına ıhlamur ya da süt, kahvaltı da istenilen protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için yeterli oluyor.

Zeytin, peynir, domates, ekmek, süt ya da ıhlamur kahvaltı için yeterli ve dengeli protein ile karbonhidrat içermekte.

Sadece krep hem karbonhidrat hem protein değeri olduğundan tek başına kahvaltı için yeterli. Yanına birkaç zeytin, ıhlamur ya da süt verebilirsiniz.

Kahvaltıda reçel yerine pekmez ya da bal vermeniz daha faydalı. Bazen balın yanına tereyağı da koyabilirsiniz, çocuk için değişik olacaktır.

Öğle ve Akşam Yemekleri:

291834ayran-3

Her yemeğin yanında ekmek yememiz doğru bir alışkanlık değil. Öğününüz patates ve et yemeklerinden oluşuyorsa, yanında ekmek olmasına gerek yok. Menüde makarna ve ya pilav varsa ekmek ve patatese gerek yok. Öğle yemeği için birkaç örnek isterseniz;

Köfte pilav, yoğurt ya da ayran (ekmek ve patates yok).

Hasanpaşa köfte ( içinde patates püresi olduğu için pilava ve ekmeğe gerek yok) yanına ayran ya da yoğurt olabilir.

Ispanak yanına biraz makarna ve yoğurt olabilir.

Balık, ekmek, salata ya da balık, makarna, salata.

Sadece makarna ve yoğurt ya da ayran da bir öğün olabilir. (Makarnanın vitamin değerini korumak için suyunu süzdürmeden pişirin).

Çorba, makarna ya da pilav (bulgur olursa daha besleyici olur) ve  yoğurt, gibi seçenekleri bir öğün için kullanabilirsiniz.

Akşam yemeğinin diğer öğünlere göre daha hafif, porsiyonların ise çocukların yiyebilecekleri miktarda olmasına özen gösterin.

Ara öğün:

images-6

Ara öğünlerde kek ve hamur işleri yerine fındık, ceviz, badem gibi kuru yemiş vermeniz daha sağlıklıdır ya da günde bir porsiyon meyve yemeleri yeterli olacaktır.

Çocuğun genel beslenmesinin bu şekilde olması önemli ama çocuk kek, poğaça ve çikolata gibi yiyecekler de yemek isteyecektir. Dikkat etmemiz gereken, bunların arada sırada keyif anlamında yendiği şeyler olması ve beslenme alışkanlığını bozmaması.

Not: Ceviz ve fındığı kabuklu alarak tüketin, bademin ise kavrulmamış çiğ bağdem olmasına dikkat edin.

Uzmanların uyardığı diğer bir konu; çocuklarımız acıktım deyince inandığımız gibi doydum deyince de onlara inanmamız. Biz doyunca önümüze konulan her şeyi yemediğimiz gibi onların da yememe hakkı olduğunu unutmayın!

Böyle bir beslenme alışkanlığı için çocuğunuzu erken yaşta alıştırmak, sonradan kazanmasından daha kolaydır. Bunun için sizlerin de beslenme alışkanlığınızla, çocuklarınıza örnek olmanız gerekir. Tabi çevrenizin de buna saygı duyması, bu düzeni bozmaması işinizi kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir:

Çocuklar ve Hazır Gıdalar