Çocuklar dünyadaki en değerli varlıklar. Onlar için yapılan her olumlu şeyi bir anne olarak destekliyorum. Bunlardan biri de Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin çalışmaları. Bu dernek 2010 yılında okul öncesi eğitimin önemini vurgulamak amacıyla kurulmuş. Başta bir kampanya olarak başlatılmış şimdi ise bir dernek olarak çalışmalarını sürdürüyor. Sanatçı Gülben Ergen’in başkanlığında faliyetlerine devam eden derneğin amacı: Türkiye’nin her yerinde okul öncesi eğitimin yaygınlaşmasını sağlamak. Okul öncesi eğitimin çocuklar için önemini vurgularken her çocuğun bu imkanlara sahip olmasını istiyorlar. Bu konuda Türkiye’nin ihtiyaç duyulan bölgelerine anaokulları yapılıyor. Şimdiye kadar 20 anaokulu açtılar. Anaokulu açılan illerden bazıları şunlar; Tokat, Trabzon Vakfıkebir, Trabzon Of, Erzurum, Aydın, Sinop, Hatay, Çanakkale Eceabat…

Kahramanlarımız dedikleri yardım severlerden aldıkları okul ve çocuklar için gerekli malzemeleri, çocuklara iletmeye devam etmek amaçlarından biri. Bu kadarla da bitmiyor, açtıkları anaokullarına servis aracı da temin ediyorlar.

Anaokulları yapılacak illeri Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak belirliyorlar. İllerin anaokulu yapılacak beldeleri veya köyleri ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor. İnşaatı biten anaokullar Milli Eğitim Bakanlığına devrediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanan öğretmen ya da öğretmenlerden sonra anaokulları resmen eğitim-öğretim dönemine başlıyor.

Bir alışveriş merkezi, Çocuklar Gülsün Diye Derneği’ni konu alan bir şöyleşi düzenlemişti. Bu söyleşiye ben de katıldım ve Gülben Ergen’den Çocuklar Gülsün Diye Derneği’ni dinleme şansı buldum. İşte bu söyleşi de Gülben Ergen’nin ”Çocuklar Gülsün Diye Derneği” hakkında anlattıkları;

20140427_140003

 Amacımız Türkiye’nin  her yerinde anaokulu açmak. Çocuklar benim en hassas olduğum konulardan biri. Hiç bir zaman çocukların olduğu konulara duyarsız kalamam. Bu nedenle Türkiye’nin her yerinde okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak amacım. Hayatımla ilgili plan yapmayı bıraktım, yaşam bana teslimiyetin güzelliklerini öğretti; fakat çocuklarım büyüdüğünde bile ben ana okulu yapmaya devam edeceğim. Şu an Konya da 20. okulumuzu açtık bunun mutluluğunu yaşıyorum. Şimdi ise 21. okulumuzu Gaziantep, 22. okulumuzu da Bursa Gemlik de açmayı hedefliyoruz.

Bu projeler kapsamında çalışırken bizi etkileyen birçok şey oldu. Bunlardan biri  Kars Digar köyüydü. Ağaçların bile olmadığı, etrafta sadece bizim anaokulunda tuvaletin olduğu, ümit besleyen insanlarla dolu bir köydü burası! Bir de Mardin, orada tek umut ve renk bizim anaokulumuzdu! Ve Trabzon hiç burdaki gibi bir dağa tırmanmamıştım ve dağın tepesinde bizim anaokulumuz vardı!

Peki! Bu Konuda Bizler Neler Yapabiliriz?

CGD Ürünlerinden Satın Alabilirsiniz : Bu ürünlerin içinde kırtasiye, hediyelik eşya, cep telefonu aksesuarları ve aksesuarlar var. Bunlardan dilediğinizi alarak derneğe katkıda bulunabilirsiniz.

Ürün Bağışlayabilirsiniz : Kullanılmamış kırtasiye, oyuncak, köşe setleri gibi malzemeleri Çocuklar Gülsün Diye Derneği’ne bağışlaya bilirsiniz. Tek Yapmanız gereken; kolinizi en yakın Yurtiçi Kargo şubesine bırakmak. Yurtiçi Kargo görevlilerine ”258567318” koduyla Çocuklar Gülsün Diye’ye gönderim yapmak istediğinizi söylerseniz sizden ücret alınmıyacaktır.

SMS yoluyla da destek olabilirsiniz : Turkcell 1234 – Vodafone 2345 – Avea 2345 numaralarına CGD yazıp yollayabilirsiniz. (1 SMS 5 TL)

Bunların yanında gerekli hesaplara havale-eft ya da düzenli bağışlar da bulunabilirsiniz. Bu konu hakkında Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin Web sitesinden ayrıntılı bilgi alabiirsiniz.

Bizlerin yapabileceği küçük yardımlar çocuklarımız için umut, gelecekleri için ışık olabilir. Unutmayın ki yapılan her şey çocuklarımız gülsün diye…