Çocuğunu anaokuluna başlatmak isteyen ailelerin sormak istedikleri birçok soru vardır. Bunların en başında ”Çocuğun anaokuluna başlama yaşı kaç olmalı? Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?” gibi sorular geliyor.

Anaokulu arayışında benim de sorduğum birçok soru oldu. Bu soruların cevaplarını, bire bir görüştüğüm okulların müdürelerinden, deneyimli annelerden ve çocuk doktorumuzdan aldım. Öğrendiğim ise okul seçimi kadar çocuğun okula başlama yaşının da önemli olduğuydu. İşte sorduğum sorular ve aldığım yanıtlar:

Anaokuluna başlatmak için doğru yaş kaç olmalı?

Çocuk doktorumuzun söylediği, ” Çocukların iç organlarının gelişimi tam olarak 3 – 3,5 yaşlarında tamamlanır. Bu nedenle çocuğunuzu okula başlatmak istiyorsanız bu süreyi beklemelisiniz.”

Deneyimli annelerin söylediği, ”Okula başlamadan önce çocuk, tuvalet eğitimini tamamlamış olmalı ve kişisel temizliğini kendisi yapabilmeli. Çocuktan çocuğa bu değişiyor ama genelde bu eğitimi çocuk 4 yaşında tamamlamış oluyor. Bu durumda anaokuluna başlatmak için en ideal yaş 4 diyebiliriz.”

Okula erken başlayan çocukların bağışıklık sistemleri daha mı güçlü olur?

Bilinen bir yanlışta çocuğu ne kadar erken okula verirseniz o kadar çok bağışıklık sisteminin güçleneceği. Çocuğu erken yaşta okula vermeniz onun bağışıklık sistemini güçlendirip, onu daha sağlıklı bir birey yapmaz. Çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesinden önce iç organlarının gelişmesi gerekir. Sürekli hastalanması bunu olumsuz etkiler.

Çocuk doktorumuzun bu konuda söylediği, ”Eğer çalışmıyorsanız ya da çocuğunuza bakacak biri varsa çocuğunuzu erken yaşta okula başlatmayın. Erken okula başlatmanız demek, çocuğunuzu doktora daha fazla götürmeniz ve çocuğunuza daha fazla ilaç vermeniz demektir. Çocuğu oyalamak için parklara götürün, dışarıda gezmekten korkmayın. Doğru şekilde giyinirseniz, hava soğuk olsa bile hastalanmazsınız. Aksine çocuğunuz kapalı alanlarda daha çok hastalık kapacaktır.”

Erken yaşta okula başlayan çocuk daha mı bilgili olur?

Bir başka endişem ise çocuğumu anaokuluna erken yaşta vermezsem, çocuğumun geri kalacağı eğitim proğramlarıydı. Şimdi, 2 yaşında okula başlayan bir çocuk, 4 yaşında okula başlayan bir çocuktan daha mı bilgili oluyor?  Özel anaokullarının sunduğu eğitim proğramına bakınca endişelenmemek imkansız. Ne mi var bu proğramların içinde: Drama, ingilizce (Tamamen ingilizce eğitim veren anaokullarıda var) santraç, müzik, binicilik, yüzme… Şimdi sen çocuğunu anaokulluna vermezsen diğer çocuklardan geri mi kalmış olacak? Tabi ki hayır. 2- 3 yaşındaki bir çocuğa öğretilebilecek şeyler, anne ve babaların verebileceklerinden daha fazla değil. Biraz zaman ayırmanız yeterli!

Çocuğunuzun böyle bir eğitimi alabilmesi için ödemeniz gereken ücretler ise en az ayda 1.000 TL.  Çocuğunuzu kurumsallaşmış okullara vermek isterseniz ödeyeceğiniz ücretler dudak uçuklatıcı! Kurumsallaşmış ve isim yapmış okul fiyatları, yarım gün proğramlar için ayda 1.600 TL- 2.500 TL. arası (servis ve kırtasiye ücretleri hariç).

Anaokullarının istediği fiyatlar dudak uçuklatıcı, peki buna değer mi?

Bu sorunun cevabını deneyimli anneler yanıtladı, ”Bu eğitimi gerçek anlamda verebilen okullar var (Özellikle kurumsallaşmış bazı okullar bu konuda çok iyi). Unutulmaması gereken ise ilk sene çocuk sürekli hastalanacağından çoğu zaman okula gidemiyecektir. Bu nedenle ilk sene okul seçimini, pahalı bir okuldan yana yapmamak mantıklı olur.”

Evet okula başladığı ilk sene çocuk çok sık hastalanacaktır. Bu süreçte okuldan alabileceği, uyum sağlama ve sosyalleşme gibi şeyler olacak. Çok pahalı bir okul yerine, güvendiğiniz daha makul bir okuldan yana tercih yapmanız, ikinci sene isteğinize göre okul değiştirmeniz doğru bir seçim olacaktır.

Anaokuluna başlamadan önce tuvalet eğitimi bitmiş olmalı mı?

Anaokulu konusunda endişe duyduğum diğer bir konu tuvalet konusuydu. Bu sorunun cevabını ise gittiğim özel  ve devlet okullarındaki görüşmelerimin sonunda aldım. Özel okullarda çocuğunuzun kişisel temizliğini kimin yaptığını bilemezsiniz. Duruma göre sınıf öğretmeni ya da yardımcı öğretmen çocuğa yardımcı oluyor. Devlet okullarında ise okula başlamadan önce çocukların tuvalet eğitimini bitirmiş olması isteniyor.

Bence çocuğun mahremiyet duygusunu öğrenmesi için kişisel temizliğini kendisi yapabilmeli. Çocuk, el yıkama, üstünü giyebilme  gibi ihtiyaçlarını anaokuluna gitmeden önce öğrenmeli.

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Bu sorunun cevabı, sizin anaokulu seçimindeki önceliğinize göre değişir. Ama anaokulunun yakın bir çevrede olması, düz ayak olması (en azından merdivenlerinin güvenli olması), temiz ve güvenli bir ortamda bulunması, çocuğunuzun orada mutlu olması en temel istekleriniz olmalı.

Bununla birlikte çocuğun okulda aldığı bilgi kadar, öğrendiği paylaşımlar, bir toplumun bireyi olmak, sorumluluklarını gurup halinde yerine getirebilmek gibi değerlere de dikkat etmelisiniz. Bu durumda okul seçimi kadar çocuğunuzun öğretmeni de çok önemli. Mümkünse çocuğunuzun sınıf öğretmeni hakkında bilgi alın.  

Günümüzde çocukların anaokuluna, özellikle donanımlı okullara gitmesi bir akım oldu. Bazı anneler kendilerine vakit ayırmak için, bazı anneler çalıştıkları için, bazı anneler çocuklarının erken yaşta eğitime başlaması gerektiğini düşündükleri için, çocuklarını erken yaşta anaokullarına veriyorlar. Çocuklar sokaklarda arkadaşlarıyla oyun içinde  mağlesef büyüyemiyor; ama bazı küçük ayrıntılara çocuğumuzun sağlıklı büyüyebilmesi için dikkat etmemiz gerekmez mi? (devamı var…)

 

İlginizi çekebilir:

Okul Öncesine Hazırlık

Okul Öncesine Hazırlık 2