Bu sabah gördüm ki yakında Eylül’e karyolası küçük gelecek. Oysa dün gibi hatırlıyorum doğum için yaptığımız hazırlıkları ve alışverişleri. Evet bazı şeylerde doğru karar vermişiz; ama bazılarında ”keşke şöyle olsaydı” diyorum. Yanlış tercihleri yaşayarak öğreniyorsunuz. Size tavsiyem benim gibi yaşayarak öğrenen annelerden bol bol fikir almanız.

İşte AnnelerBirliktenin amacına uygun, anne olmaya hazırlananlar için bazı tavsiyeler…

İlk İhtiyaç Portatif Beşik

gacır_gucur_crystal_baby_park_yatak_portatif_beşik_oyun_park_gittigidiyorda_.

İlk aylarda bebeğimin yanımda olacağını düşünerek portatif sallanan beşiklerden almak, yaptığım doğru seçimlerden biri oldu. Kızımı sallayarak uyutmak, bu beşikte çok kolay olmuştu. Küçük ve hafif olduğundan beşiği istediğim yere taşıyabilmiştim. Kızım 10 aylık olana kadar da beşiği kullandım. Tabi bebeğinizin boyu ve kilosuna göre bu süre değişecektir.

Bu beşikleri sonradan oyun parkı olarakta kullanabilirsiniz. Yalnız fazla büyük almanızı tavsiye etmem; çok yer kaplıyor. Ayrıca çok pahalı bir beşik olmasına gerek yok. Bunu ikinci el olarkta temin edebilirsiniz.

Bebek Odası

İlk aylarda bebeğiniz yanınızda uyuyacağından bebek odası pek kulanılmıyor. Odasında kullanacağınız tek şey bebeğinizin gardolabı olacaktır. Bu nedenle bazı anneler odayı sonra tamamlamak isteyebilir. Benim tavsiyem bebeğiniz doğmadan odasını tamamlamanız. Bebek doğduktan sonra buna fırsat bulamıyacağınız gibi gücünüzde olmayabilir. Her şeyin uyumlu, kullanışlı, bebeğe göre olması gibi birçok ayrıntıyı araştırmanız gerekecek. Bunları en başta yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin mobilyasını seçerken mobilyaların sağlıklı, güvenli ve rahat olmasına dikkat edin. Mobilyaların köşelerinin sivri olmaması, mobilya boyasının içinde  kurşun ve toksit bulunmaması gibi dikkat edilmesi gereken konular var. Aldığınız mobilyaları duvara montelemeyi de unutmayın.

Gardolap

Benim tercihim çok çekmeceli, kullanışlı askıları olan büyük ve geniş bir dolap olmuştu. Bebek odası büyük olmadığı için ayrı şifonyeri istemedim. Hepsini bir dolapta toplamayı düşündüm. Bir yüklük (çok işime yarıyor) kullanışlı derin çekmeceler (ne kadar fazla olursa o kadar iyi), iki bölümden oluşan askılık yerleri benim için fazlasıyla kullanışlı oldu. Ayrıca dolabın kapakları ve çekmecelerinde yavaşlatma mekanizması olması, dolap kapakları hızlı kapandığında kızımın parmaklarının sıkışma tehlikesini önlemiş oldu.

image

Karyola

Bebek karyolası olarak, sabit ve altında çekmecesi olmayanı seçtim. Altındaki çekmecelerden dolayı yatak yüksek olacağından, bebeğiniz büyüdüğü zaman kayrolanın yüksekliği tehlikeli olabilir. Sabit karyola seçmemdeki neden, kızımın sallanarak uyumasını istemeyişimdi. Odasına geçtiği dönem artık sallanmayı bırakması gerekti. Karyolanın sabit oluşu bu konuda benim de şartlanmamı sağlamıştı. Tek yanılgım büyüyen karyolalardan almayışım oldu. Şu an ki  karyolasını 1 sene daha kullanabiliriz, 4 yaşında yeni bir karyolaya ihtiyaç olacak. Evet siz siz olun tercihinizi büyüyen karyolalardan yapın.

972_1_baby-cotton-buyuyen

Bebek Kıyafetleri

Alışverişinizin çoğunluğunu yenidoğan kıyafetlerine ayırın; ama abartmayın. Daha büyük kıyafetler ise hediye olarak gelecektir. Bebeğinize kıyafet alırken, kıyafetlerin  %100 pamuk olmasına dikkat edin. Ayrıca bebeğinizin hangi mevsimde kaç aylık ve kaç kilo olacağını hesaplayarak alışveriş yapın. İndirimleri de takip etmeyi unutmayın. Bebeğiniz bu dönemde çok çabuk büyüyeceğinden sık sık alışveriş yapmanız gerekecek!

İlk aylarda en çok kullandığım kıyafetler ise; ayaklı tulum, uzun kollu çıt çıtlı atlet (mevsimine göre yarım kollu da olabilir), ayaklı alt pijama ve penye yelekler oldu.

bebek-elbiseleri-2

 

Süt Sağma Pompası

Bebeğinizi uzun süre emzirmek istiyorsanız, süt sağma pompası alırken paranıza hiç acımayın. Ben 2 yıl Avent elektronik göğüs pompası kullandım. Elektrikle çalışan bu pompalar pillede çalışıyor; fakat pille çalıştıklarında elektrikle çalıştıkları kadar güçlü olmuyor. Bu konuları iyi araştırarak süt sağma pompasını almanızı tavsiye ederim.

SCF332_01-A1P-global-001

Bebek Arabası

Bebek arabası benim keşke dediğim konulardan biri! Tek dikkat ettiğim bebeğin rahat edebileceği ve kolay katlanabilen bir araba olmasıydı. Keşke bunlara kolay sürülen ve hafif olma özelliklerinide ekleseydim. Evet bütün özellikler bir arada olunca fiyat biraz yükseliyor; ama buna değer. Temiz kullanılmış ikinci el bir bebek arabası bulabilirseniz fiyat sorununu da çözebilirsiniz.

bebekarabasi

 

Hastane Çantası

Doğuma giderken yapacağınız son hazırlık hastane çantanızı hazırlamak olacak.

Kendiniz için almanız gerekenler; doğum sezaryan olacaksa iki takım gecelik ve sabahlık, doğumunuzu normal yapacaksanız pijama takımı tavsiye ederim. Hastane terliği, 2-3 çift çorap, birkaç takım iç çamaşırı. Bunlar emzirme sütyeni, emzirme atleti, lohusa kilotu olmalı.

Doğumdan sonra sütünüzün hemen gelmesi için ılık suyla banyo yapmanız istenecektir bu nedenle banyo havlusu ve yüz havlunuzuda valizinize ekleyin. Süt sağma makineniz, göğüs pedi, emzirme sonrası için göğüs kremi, ıslak mendil, kağıt havlunuzu da valizinize koyun. Hastane çıkışı için uygun kıyafet, kanamanız için birkaç ped ve makyaj malzemelerinizi unutmayın.

Bebeğiniz için valizinizde olması gerekenler; bagcıklı iki zıbın, 2-3 alt takım, 2-3 üst takım ve 2-3 uzun kollu çıtçıtlı atlet. Bunların yanında 2 takım tulum, birkaç eldiven, birkaç çorap, 2 tane bebek şapkası ve ağız silme mendilleri, 2 tane bebek havlusu , 2-3 penye bebek battaniyesi.

Yeni doğan bezi, biberon, alt değiştirme bezi ve bebeğinizin altını silmek için ıslak mendil yerine pamuk (daha önceden ıslatıp hazırlanmış pamuklar)

Geriye iyi doğumlar demek kalıyor 🙂