Altıncı ayında ek gıdalara başladık. Kızım, biz yemek yerken bile heycanlanan bir bebekti. Kendi yemeğe başladığı zaman ki heyecanını anlatamam. Yemeyen bebekleri düşününce, iştahlı oluşu büyük bir şanstı. Yine de ne kadar yemeli, yemeğini nasıl hazırlamalıyım? Dikkat etmem gereken şeyler vardı. Bunlara dikkat edince, Eylül’ün beslenme saatleri; düzenli, sağlıklı olmanın yanında keyifli bir hal aldı. Yalnız yemek istemediği zamanlar, zorlamadım. Onun istediği saatlerde öğün atlamadan, hep birlikte sofraya oturmaya özen gösterdik.

Küçük hanımın sabah kahvaltısı 08.00, meyve saati 10.00 gibi 11.00 de uyuduğu için öğle yemeği, uyandığı saatte oldu. İşte ilk 6. ayından sonra küçük hanımın menüsü;

Kahvaltı;
1 tatlı kaşığı şekersiz ev reçeli (kayısı-şeftali-elma) veya pekmez.
1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir (tuzu alınmış)
1 dilim ekmek içi
50-60 cc anne sütü ( ya da süt yerine kullanılan sıvı mama). Ben her emzirmeden sonra 5 dk. sağdıgım sütümü kullandım.
Bu karışımı bulamaç oluncaya kadar karıştırdım, çok sulu olmamasına dikkat ettim. Çok sulu olursa bebeklerin yememe ihtimali konusun da doktorumuz bizi uyarmıştı.
Yumurta sarısı ve tere yağı bir hafta sonra azar azar eklemeye başladım.

Meyve püresi;
Kabuğu soyulmuş bir elma veya armutu (yazın, kayısı-şeftali olur), cam rendede püre haline getirip; 1.gün bir tatlı kaşığı, 2.gün iki tatlı kaşığı, 3. gün üç tatlı kaşığı olacak şekilde arttırarak verdim. Bir hafta sonra yaklaşık bir meyveden püre yapmaya başladım.
Çoğumuzun bildiği gibi bir yaşına kadar allerji yapabileceği için başka meyve vermedim.

Sebze çorbası;
1 Küçük patates
1 Küçük havuç
1 Çorba kaşığı pirinç yada bulgur
1 Su bardağı su
1 Tatlı kaşığı zeytinyağı

Havuç ve patatesi küçük küpler halinde doğrayıp diğerleri ile birlikte haşladım.
1. ve 2. günlerde tel süzgeçten ezmeden süzerek; ilk gün 2 tatlı kaşığı , ertesi gün 4 tatlı kaşığı gibi giderek artan şekilde yedirdim. Ardından, küçük hanım beslenmesini anne sütüyle tamamladı.
3.ve 4.günler de tel süzgeçten ezerek geçirip, verilen miktarı tekrar arttırdım.
5. günden itibaren kevgirden geçirdim.
7.gün bu ana karışıma her gün bir yenisi olmak üzere, mevsim sebzeleri ( ıspanak -soğan -kabak-pazı-kereviz -semiz otu-pırasa-enginar-biber-karnıbahar-maydanoz-balkabağı…gibi) ekledim.
Domates, patlıcan,bakla,bamya , baharat kesinlikle kullanmadım.
15. günde yağsız iki kez çekilmiş bir ceviz büyüklüğünde dana kıyması ekledim.

Sebze çorbasını her gün taze yaptım.

Bebeğimin pütüre alışması ve ileri de kusma sorunu yaşamaması için blender kesinlikle kullanmadım. Bu konuda da doktorumuz bizi uyarmıştı. Dikkat etmemiz gereken diğer bir konu ise muhallebi, pasta, çikolata vb. yiyeceklerden Eylül’ü uzak tutmaktı.

Sonuç olarak: Yapılması gerekenleri dikkatlice uyguladığım da kızımın ek gıdaya geçişi çok rahat oldu. Dikkat etmem gereken tek şey; ona sofra kültürünü ve düzenini aşılamaktı. Aynı saatlerde ailesiyle sofraya oturmak, ona bir birey olduğunu göstermenin yanında, keyifli anlar yaşamasını da sağladı. Tabi daha önce de belirttiğim gibi her bebeğin yapısı farklıdır. İştahsız bir bebekle bu söylediklerim kolay olmayabilir. Ama uzman birinin yardımıyla işiniz daha kolay olacaktır.

Bu yazı amatör bir annenin hikayesidir.Kesinlikle uzman görüşü değildir!