Hikayemizin kahramanları: Ayşe, Nilgün, Mert ve Ali

Nilgün, Ayşe, Mert ve Ali çok iyi arkadaş olan dört çocuktur. Bu dört arkadaş her şeyi birlikte yaparak, beraber oyunlar oynayarak vakitlerini geçirirler. Zaten İyi arkadaş olmak demek: Paylaşmak, yardımlaşmak beraber güzel vakit geçirmek demektir.

Bakalım bu dört arkadaşın hikayesinde neler yaşanıyor…

Ayşe, Nilgün, Mert ve Ali’nin Okulunda maskeli balo düzenlenecekti. Çocuklar bu balo için çok heyecanlanmışlardı. Ayşe de çok heyecanlıydı. Balo için beyaz bir kedi maskesi istiyordu. Bu maske balodaki en güzel maske olmalıydı.

Ayşe’nin annesi ” Ayşe hadi maskeli balo için alışverişe gidiyoruz” dedi. Ayşe sevinçle annesinin yanına gitti.

Ayşe ve annesi bütün mağazaları gezdiler ama Ayşe istediği maskeyi bulamamıştı.

Annesi ” Köşede bir mağaza daha var, oraya da bakalım”, dedi. Mağazaya girdiklerin de Ayşe sevinçten ne yapacağını şaşırdı. Burada birbirinden güzel bir sürü maske vardı. Ayşe’nin istediği beyaz kedi maskesi de… Ayşe maskeyi sevinçle aldı ve annesiyle eve döndü.

Ayşe, ertesi gün okula gittiğinde arkdaşlarına aldığı maskeyi annlattı.

Nilgün, ”Ben de tavşan maskesi istiyordum ama bulamadım.”

Mert, ”Ben de Dinazor maskesi istiyorum.”

Ali, ” Ayşe, maskeni nereden aldın? Bize de söyle biz de istediğimiz maskeyi alalım” dedi.

Ayşe, ” Söylemem en güzel maske benimki olacak”, dedi. Ayşe bunu söylerken arkadaşlarını kırdığının farkında değildi. Tek düşündüğü en güzel maskeye sahip olmaktı!

Nihayet balo günü gelmişti. Ayşe’yi balo salonuna babası bıraktı.

Babası, ”İyi eğlenceler kızım balo bitince seni almaya gelirim”, diyerek oradan ayrıldı.

Ayşe iyi vakit geçireceğine emindi çünkü kedi maskesi balodaki en güzel maske olacaktı.

Ayşe içeri girdiğinde Nilgün, Ali ve Mert’i gördü. Onların maskesi Ayşe’nin ki kadar güzel değildi. En güzel maske Ayşenin maskesiydi ama bir terslik vardı. Arkadaşları Ayşe’nin yanına gelmiyorlardı. Kimse onunla ilgilenmiyordu. Acaba maskeyi nereden aldığını söylemediği için arkadaşları ona küsmüşler miydi?

Ayşe birden kendini çok yalnız hissetti. İyi vakit geçirmiyordu, mutsuz olmuştu. Ben bu maskeyi istemiyorum diyerek ağlamaya başladı. Arkadaşları, Ayşe’nin ağladığını görünce hemen yanına gittiler ve ona sarıldılar.

Ayşe çok utanmış, yaptığının yanlış olduğunu anlamıştı. Önemli olan en güzel maskeye sahip olmak değildi. Önemli olan arkadaşlarıyla beraber olmaktı!

Sezen…

Maske boyama etkinliğinden önce çocuklara maskeli baloyla ilgili bir hikaye okumak istedim fakat istediğim gibi bir çocuk hikayesi bulamadım. Ben de çocuklara bir şeyler katabileceğini düşündüğüm bu hikayeyi yazdım. Umarım çocuklarınız sever :))