Yeni çoçuk doktoruyla tanıştığımız da Eylül iki aylıktı. Kendisine şikayetlerimizi anlatıyorum ve bize verdiği tavsiyeler
şöyle;

Bebekler emerken guk guk diye ses çıkarır; eğer cuk cuk diye ses çıkarıyorsa hava yutuyor demek, bu da bebekte gaz olmasına neden olur. (Hastane doktoru buna, ” Bebeklerin tiroid bezlerinin farklı çalışması,” demişti.)

Emzirirken bebeği poposundan tutarak, göbeklerinizin birbirine değmesine ve yüzlerinizin birbirine bakacak şekilde olmasına dikkat edin. Bir de bebeğin burnu dahil yüzünün tamamen göğsünüze gömülmesi,  doğru emzirme pozusyonudur. O, nefes almak için kendi yolunu bulacaktır. ( Evet kendi yolunu buluyor ama ben emzirme süresince gözümü ondan ayıramadım. ) Emzirme anında sesizlikte çok önemli. Ve emerken bebeğinizin bacakları birbiri üstünde ise mutlu demektir 🙂

Bebeği poposu açık, yüzüstü yatırın. Sonra İki ayağına avuç içinizle destek vererek, öne doğru itme hareketi yaptırın. Bu bebeğin hem kaslarının gelişmesine, hem de gaz çıkarmasına yardımcı olacaktır. Emzirdikten hemen sonra gaz çıkarmak kusmasına neden olur. 1 saat beklemelisiniz. O süre içinde bebeği sırt üstü yatırın. Bu sırt kaslarını güçlendirir.

Emzirme zamanı çok önemli: Bebekler en az 2 saatte bir,  en fazla 6 saatte bir beslenirler. Emzirme; en az 5 dk. en fazla 20 dk. olmalı. 20 dk. dan fazla emmesi hava yutması demek.

Birde bebeği sırtı size doğru dönük, bir elinizle bacaklarının altından diğeriyle koltuk atlarından tutarak, aşağı yukarı eğilip kalkma hareketi yapmak, bebeği sakinleştirir.

Doktor bunları teker teker gösterirken dikkatimi çeken hiç ilaç önermeyişi oldu.

Eve gittik ve iki gün sonra kızımın gaz sancıları kesildi…

Gaz sancısı ve kolik hakkında bilgi alabileceğiniz adres;

milupa.com.tr sitesi