Yaz başından itibaren hangi gazateyi elime alsam ya da hangi dergiyi okusam, güneş ışınlarının giderek artan zararlarından bahsedilmekte. Bu sene uzmanlar, güneşten korunmamız için  geçen senelere göre daha çok uyarıyorlar. Tabi haberin yan sayfasındaki güneş kremi reklamlarını da söylemeden geçemiyeceğim, bol bol güneş kremi reklamı var haberlerin devamında…

Okuduğum ve dinlediğim haberlerde sadece denize girerken değil, gün içinde de koruyucu kremlerin kullanılması gerektiğinden bahsedilmekte. Birçok ünlüyle yapılan röportajlarda ise ünlüler, dışarı çıkmadan önce mutlaka güneşten korunmak için güneş kremi kullandıklarını anlatıyorlar.

Gerçi koruyucu kremlerin ne kadar sağlıklı oldukları da tartışılıyor ama güneş ışınlarının verdiği zarara göre daha az zararlı olduğu söyleniliyor. Bu durumda bu kremleri çoluk çocuk kullanmak en doğrusu gibi ya da gibi mi?

Güneş kremi kullanırken neye dikkat etmeliyiz?

IMG_4166

İzlediğim bir tv proğramında uzman doktorun anlattıkları ilgimi çekti: Uzman doktor, güneş ışınlarının giderek her sene daha tehlikeli olduğunu anlatırken şunları söylüyordu, ”Özellikle çocukların erken yaşta bu zararlı ışınların altında kalmaları, ileride cilt kanseri olma risklerini artırıyor. Mutlaka güneş kremi kullanılmalı ama güneş kremi seçerken kimyasal olmamasına dikkat edilmeli.”

Paraben, renklendirici içermeyen, parfümsüz ve 5o faktör olan suya dayanıklı kremler kullanılmalı. Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürülmeli ve krem cilde tam yedirilmemeli, ince bir tabaka şeklinde sürülmeli. 2-3 saatte bir krem tekrar sürülmeli. Bronzlaştırıcı özelliği olan kimyasal içerikli kremler kullanılmamalı. Kısaca güneş kremi kullanmak gerekiyor fakat kullandığınız güneş kreminin içeriği önemli!

En doğal D vitamini kaynağı

Uzman doktor en doğal D vitamini güneşlenerek alabileceğimizi söylerken, dikkat etmemiz gereken şu konular üzerinde duruyor, ”Güneşten d vitamini almak için saatlerce güneşlenmeye gerek yok! Günde 5 dk. güneşlenmek d vitamini sentezi için yeterli. Güneşte fazla kalarak daha fazla d vitamini sentezleyemeyiz, aksine  güneş altında fazla kalmak cilt kanserine yol açtmakta.”

Güneşten Korunmanın Doğal Yöntemleri

IMG_4243

Açıkcası güneş kremleri kullanımı konusunda endişelerim var.  Evet güneş ışınlarının zararlı olduğunu, güneş altında fazla kalınmaması gerektiğini biliyorum fakat aklımdan, bizleri neye yönlendirmek istiyorlarsa; birkaç ünlü, uzman ya da televizyon proğramlarıyla bir pazar oluşturdukları da geçiyor!

Kısacası uzmanlar ne kadar tavsiye ederse etsin, deniz kenarında olmadığım sürece güneş kremi kullanma taraftarı değilim. Doğrusunun doğal yöntemlerle korunmak olduğunu düşünüyorum. Bunu da mümkün oldukça güneşin en etkili olduğu saatlerde (11:00 – 16:00 arası) dışarı çıkmayarak, çıkmak zorunda olsam da şapka, gözlük ve pamuklu ince kıyafetler kullanarak yapıyorum. Bol su içmek, güneşten kuruyan cildim için nemlendirici krem kullanmak aldığım diğer önlemler oluyor.

Sizlere de aklınıza takılan her konuyu araştırmanızı ve bulduğunuz en doğru yöntemi uygulamanızı tavsiye ederim.

Bu konuyla ilgili tamamlayıcı ya da farklı görüşleri olan arkadaşların bilgilerini bizlerle paylaşmasını umuyorum, sevgiler.

 İlginizi çekebilir :

Hazır Gıdalar ve Çocuklar