Grip salgını olduğu şu zamanlarda sizlerle paylaşmak istediğim bir konu emziren annelerin ve hamile kadınların ilaç kullanımı! Herkesin bildiği gibi hamileyken alınan birçok ilaç fetüse zarar verebileceği için kullanılması sakıncalı. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesi dışında bir ilaç kullanmamanız gerekir. Kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey dinlenmek ve iyi beslenmektir.

Emziren anneler ise grip olduğunda emzirmeyi bırakmamalı. Doktorunuzun tavsiye edeceği bazı ilaçlar sütünüze geçmeyeceği için bebeğinize zarar vermez. Bununla birlikte hastalık sütten bebeğe geçer mantığı da yanlıştır. Aksine bebeğinizi sık sık emzirmek onun hastalanmasını önleyecektir. Bilindiği gibi anne sütünün antibiyotik değeri de vardır.

Gripten Korunmak

Hasta olan anneler sık sık ellerini yıkayarak ve maske takarak bebeklerini hasta olmaktan koruyabilirler.

Maske kullanımını alışkanlık haline getirmek, bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmak, ellerimizi sık sık yıkamak ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek bütün aile bireylerinin yapması gereken şeylerdir.

İyi beslenmekle bağışıklık sisteminizin güçleneceğini unutmayın. Sigara kullanımı, aburcubur alışkanlıkları özellikle çocuklu ailelerin bırakmaları gereken alışkanlıklardan en önemlileri. Daha güzel, daha sağlıklı olmak için bu basit şeylere dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Çoluk çocuk herkese bol sağlıklı günler diliyorum…