Zaman su misali göz açıp kapayana kadar geçiyor. Hatırlıyorum da 2 sene önce anaokulu arayışlarına başlamış, çevremde gezmediğim özel anaokulu bırakmamıştım. Çoğu içime sinmemiş, beğendiklerim de  bütçemizi fazlasıyla zorlamıştı. Her görüşmeden ve her araştırmadan sonra sorularımızla birlikte beklentilerimiz de değişmişti.

Aklımızda onu özel okula vermek varken, mutlu olacağına inandığımız güzel bir devlet anaokulunu tercih etmiştik. Bu kararımızdan hiç pişman olmadık. Anaokulu için iyi bir devlet okulu yeterliydi ya da çevremizde böyle bir okul olduğu için şanslıydık!

Evet zaman su gibi geldi geçti ve Eylül anaokulundan mezun oldu. Biz de 2 sene önce olduğu gibi yine okul arayışlarına başladık. Bu sefer iyi bir devlet ilkokulu bulmaktı amacımız.

İyi bir ilkokul için herkesin farklı tanımları ve beklentileri vardır. Benim için iyi bir ilkokul demek: İyi bir çevresi , iyi bir öğretmeni  ve güvenli bir ortamı olan okul demekti.

İyi Bir Çevre: Birlikte hareket edebileceğimiz, çocukları ile ilgili, çevresine saygılı velilerin oluşturduğu bir çevre.

İyi Bir Öğretmen: Çocukların saygısını korkuyla değil sevgiyle kazanmış, mesleğini severek ve özveriyle yapan, yeniliklere açık öğretmen.

Güvenli Bir Ortam: Okulun konumunun güvenli bir yerde oluşu. Temiz olması ve çocukların okul içinde güvenli bir ortamda bulunmaları.

Aslında bu beklentilerim çok fazla değil. Gelin görün ki  bu en basit beklentileri bile bir arada bulmakta zorlandım. Bu üç kriteri bir arada bulmanın dışında başka sorularda çıktı karşımıza. Yabancı dil, görsel sanatlar ve spor faliyetleri gibi!

Devlet okulları yabancı dil eğitimine ikinci sınıfta başlıyorlar. O da haftada 2 saatle sınırlı. Bu sürenin yabancı dil eğitimi için az olduğunu düşünüyorum. Evde takviye yapmaya çalışsak bile sürekliliğini sağlayamayız. Bunun sporu, görsel sanatları da var. Bunların hepsini dışarıdan telafi etmek istersek, ayırmamız gereken bütçe giderek büyüyecek. Velilerin bir araya gelerek bu imkanları çocuklar için sağlaması da mümkün. Tabii bu velilerin birlik olabilmelerine bağlı.

İyi bir öğretemle iyi bir eğitim sağlanabilir; ama devlet okullarının kısıtlı kaldığı konuları, velilerin birlik olup tamamlamaları gerekiyor. Bu da başta saydığım üç kritere bizi getiriyor. Şu an belirlediğim bu üç kriteri bana sunabilen bir devlet okulu bulamadık (En azından kendi çevremizde).

Şimdi ”Bunlara ne gerek var” diyebilirsiniz. ”Okula gitsin, derslerine çalışsın, okuma yazmayı öğrensin yeter”, diye düşünenler de olabilir. Tabii ki bu tercih meselesi; ama ben çocuğun küçük yaşta bunlara yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Mesela sporun yaşamımızın bir parçası olması gerekirken kaçımız bunu başarabilmişiz? Çok az kişi sporu yaşamlarının bir parçası yapabilmiş; çünkü küçük yaşta bu alışkanlığı kazanmamışız!

Araştırdıkça Düşünceleriniz Değişebilir

Evet anaokulu ararken hep özel okul aklımızdaydı ama bir devlet okulu bize istediklerimizi vermişti. Şimdi ise aynı şekilde iyi bir devlet ilkokulu ararken, yavaş yavaş özel bir butik okula yöneliyoruz. Bizim için önemli olan beklentilerimizi karşılayabilecek bir okul olması.

Aklınızdaki  kriterleri bir devlet okulu ya da bir özel okul karşılayabilir. Ama ilk baştan ön yargılı olmayın. Araştırın, okulları ziyaret edin, öğretmenlerle görüşün. İnanın ki bakış açınız değişebilir. Bizim iyi bir anaokulu arayışına özel okullarla başlayıp, bir devlet okuluna karar vermemiz; ilkokul arayışında öncelik devlet okulların da iken, sonrasında özel bir butik okula yönelmemiz gibi…

Halen kesin bir karar vermiş değiliz ama kesin olan iki şey var. Birincisi: Araştırmaya ön yargılı olmadan devam edeceğimiz. Size de tavsiyem, iyi bir okuldan beklentilerinizle ilgili bir liste yapın; ama her okul ziyaretlerinde sorularınızla birlikte beklentilerinizin değişebileceğini unutmayın. İkincisi: Bu okul arayışlarının üniversiteye kadar devam edeceği. İyi bir anaokulu, iyi bir ilkokul, iyi bir orta okul ve iyi bir lise…Umarım böyle olmaz ama her mezuniyetten sonra, iyi bir okul arayışı tekrar yaşanacak!

İlginizi Çekebilir:

Şehit Öğretmen Nuriye Ak Anaokulu

Anaokulu Alışma Süreci