Prag Seyahatine devam ediyoruz…

Prag Kalesi

Prag Kalesi dünyanın en büyük antik kalesidir ve Prag kalesini gezmek için yarım gün ayırmanız gerekir.

Kalenin içinde Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, rengarenk sevimli evlerin yer aldığı altın yol bahçeleri ve işkence odaları görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Her gün öğlen 12.00’de yapılan asker değişim törenide keyifli bir şölen olarak ifade edilmekte. Biz saatine denk gelemedik ama çok güzel bir tören olduğu söyleniyor.

Saint Vitus Katedrali

Prag’da saray kilisesi ve kral, kraliçelerinin taç giyme yeri olarak kullanılmış ünlü bir katedraldir..

Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka modern dünya edebiyatının ironik ve özgün yazarlarından biridir. Yahudi ailesinin ilk çocuğu olarak Prag’da dünyaya gelen Kafka, 2 erkek kardeşini küçük yaşta, diğer 2 kız kardeşini de Yahudi soykırımında kaybetmiştir. Hayatla olan mücadelesini 41 yaşında bırakarak dünyaya gözlerini kapatmıştır.

Kafka, hayatı baştan kaybedilmiş bir şavaş olarak görmüş belki de bu nedenle en yakın arkadaşı Max Brod’dan ölümünden sonra tüm yazdıklarının imha etmesini istemiştir. Arkadaşı bu vasiyeti yerine getirmeyerek Kafka’nın eserlerini yayınlamıştır. Böylece Kafka, ölümünden sonra ünlü bir yazar haline gelmiştir. Kafka, hayatı baştan kaybedilmiş bir şavaş olarak görse de eserleri onun hayata karşı olan savaşını kazanmıştır.

Müzenin genel atmosferi Kafka’nın hayatını yansıtmakta. Karanlık ve etkileyici müziklerle de değişik bir ortam oluşturulmuş. Müzede Kafka’nın eserlerinin yanında hayatından izler bulunuyor. Beni en çok etkileyen ise Kafka’nın mektupları ve müzede oluşturulan atmosfer oldu.

Müzenin girişinde ise iki erkek heykeli çok dikkat çekiyor. Bir havuz başında duran heykeller, karşılıklı olarak havuza tuvaletlerini yapıyorlar. Heykeller hakkında değişik hikayeler var; ama heykellerin önündeki havuzun Çek Cumhuriyeti’nin haritası şeklinde olması, heykeller kadar dikkat çekiyor.

Yeme İçme

Prag’da trdenlik tatlısı çok meşhur. Her sokak başında trdenlik yapan bir yer görmeniz mümkün. Aslen Slovak tatlısı olan trdelnik  tarçınlı ve üstü şekerle kaplı bir hamur tatlısı. İçine nutella, elma ya da çilek gibi meyveler ve krema koyuluyor. Çok güzel bir tatlı mutlaka denemenizi öneririm.

Prag’ın o muhteşem sokaklarında gezerken, dilim pizza satan yerlerine de mutlaka uğrayın. Hem lezzetli hem doyurucu oluyorlar.

İnsanların su gibi bira tüketmeleri de sanırım buraya özgü bir durum. Öğle vakti bile elinde bira olan birçok kişi görebilirsiniz. Aslında en iyi birayı Çek’lerin ürettiğini düşünürsek tüketimininde fazla olmasıda doğal.

Günün sonunda akşam yemeği için Old Town meydanındaki herhangi bir restoranı tercih edebilirsiniz.

Çek’ler çorbalarıyla da meşhurlar. Özellikle ekmek içinde sundukları patates ve sebze çorbalarını çok tüketiyorlar.

Akşam yemeği için Prag Hard Rock Cafe’yi de öneririm. Fiyatları gayet makul, atmosferi ise çok güzel. İlgi duyanlar Prag’ a gittiklerinde Hard Rock cafeye mutlaka uğramalılar.

Seyahat için Birkaç Tavsiye

Prag şahane bir şehir ve her bir sokağını görmenizi tavsiye ederim. Yürümeyi seviyorsanız araç kullanmanıza gerek yok. Prag’ın sokaklarında gezerken, her an yeni bir şeyler keşfetmek çok keyifli oluyor. Bu nedenle iyi bir yürüyüş ayakkabısına ihtiyacınız olacak. Normal bir spor ayakkabı bu uzun yürüşlerde sizi rahatsız edebilir, illaki bir yürüyüş ayakkabısı alın derim.

İkinci önereceğim şey, önünüze de asarak kullanabileceğiniz bir sırt çantanızın olması. Prag’ın kalabalık caddelerinde yankesicilik olabiliyormuş. Özellikle Astronomik Saati izlerken. Kalabalık alanlarda sırt çantasını önünüze takarak gezmek iyi bir önlem olur. Kısaca bir hırka, bir güneş gözlüğü, cüzdan gibi eşyalarınızı koyabileceğiniz bir sırt çantanız mutlaka olsun.

Prag’da döviz bozdururken dolandırıcılık olabildiğini okumuştuk. Mesela komisyon yok yazan bir döviz bürosu, aslında  komisyonu sadece seyahat çeklerinde almıyor. Döviz işlemi sırasında ise size bunu açıklamıyorlar. Siz komisyon alındığını fark ettiğiniz anda açıklama yapıyorlar ama iş işten geçmiş oluyor. Bu açıkça belirtilmediği için turistler bu tuzaka kolayca düşüyorlar.

Alış kurunu görünmeyecek kadar küçük tutarken, satış kurunu büyük yazarak algı yanılması yapmakta küçük hilelerinden biri. Kısaca döviz işlemi yapacağınız yerin güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

 Son olarak, Avrupa seyahati düşünüyorsanız Prag’ı gidilecek yerlerin başına ekleyin derim, pişman olmayacaksınız…

İlgini Çekebilir

Masallar Kenti Prag

Kapadokya Gezisi