Masallar kenti Prag’ın tablo görünümündeki sokakları ve yapıları kadar insanların yaşamlarıda etkileyici. Yasak olmadan, insanların oto kontrollerini sağladığı güzel bir düzen kurulmuş bu kentte. Herkes kendi halinde, dilediği gibi yaşarken çevrelerine ve birbirlerine saygılılar. Bence Çek insanının bu özelliği Prag’ı suç oranı en az olan avrupa kentlerinden biri yapmış.

Bazı yazılarda Çek insanlarının soğuk olduğunu okumuştum. Bence insanların kendi halerinde olmaları bu izlenimi veriyor. Doğrusu bu durum beni hiç rahatsız etmedi. Aksine insanların kendi halinde, saygılı ve özgür bir yaşam içinde olmaları benim daha çok hoşuma gitti.

Burada yaşamayı seçmiş Türkler, şehrin kurallarını benimseyerek uyum sağlamayı başarmışlar. Olması gereken de bu aslında. Gittiğin yerin, bulunduğun çoğunluğun kurallarına, özünü kaybetmeden uyabilmeyi başarmak.

Prag’da Konaklama

Konaklamak için kiralık bir ev tercih ettik. İki odası, ortak mutfak ve banyosu olan bu evin her odasının oturma grubu, televizyonu ve çift kişilik yatağı vardı. Çok konforlu ve rahat bir evdi.

Mutfakta buzdolabı, ekmek kızartma makinesi, mikro dalga fırın bulunuyordu. Banyoda 24 saat sıcak su, saç kurutma makinesi, havlular ve banyo paspası mevcuttu. Evin tek eksiği terlikti. Odalara ayakkabıyla girmek yasak olduğu için ev içinde ve banyoda kullanabileceğimiz bir terliğe ihtiyaç duyduk.

Sabahları kahvaltımızı evde yapıyorduk. Tüm ihtiyaçlarımızı büyük marketlerden karşıladık. Küçük bakkallar biraz pahalı oluyor ama büyük marketlerde istediğiniz her şeyi uygun fiyata bulabilirsiniz. Unutmadan Prag’da musluk suyu içiliyor, marketten su almanıza gerek yok.

Ev kuralları

Sigara içmek yasak

Evcil hayvan için uygun değil

Parti ve etkinlik düzenlenemez

Ev kirası  bir geceliği (Temizlik parası dahil) 438 TL.

Prag’ın her bir caddesi, sokağı ve her bir köşesi görülmeye değer; ama en meşhur yerleri olan Old Town meydanı, Charles Köprüsü, Prag Kalesi ve John Lennon Duvarı herkeste olduğu gibi bende de farklı bir ilgi uyandırdı…

Old Town Square (Eski Şehir Meydanı)

Old Town meydanı Prag’a farklı bir hava katıyor. Çeşitli sokak sanatçılarını görebilirsiniz bu meydanda. Görsel olarak hem dikkat çekiyorlar hem eğlenceliler. Biraz bahşiş ile fotografta çekilebiliyorsunuz.

Tabii meydanda sadece sokak sanatçıları ve restoranlar bulunmuyor. Astronomik Saat, Tyn Katedrali ve St. Nicholas Kilisesi gibi önemli yapılar da var.

Astronomik Saat

Astronomik saatin özelliği her saat başı çalmasıyla dans eden çeşitli figürlerin ortaya çıkmasıdır.

Her figürün taşıdığı farklı anlamlar bulunuyor. Mesela kum saati taşıyan çan ölümü, elinde para keseleri olan figürler açgözlülüğü; diğer hareketli figürler tarih, din, felsefe, astronomiyi ifade ediyor.

Her saat başı yapılan gösteri, bir horoz figürünün dışarı çıkıp kanat çırpması ile son buluyor. Ayrıca Prag Saat Kulesi’ne çıkarak Old Town meydanının şahane görüntüsünü de seyredebilirsiniz.

Charles Köprüsü

Vitava nehri üzerinde bulunan Charles Köprüsü büyük seller yaşamasına rağmen ayakta kalmayı başarmış. Harika bir manzarası olan bu köprünün birçok özelliği var. Üzerinde bulunan ve her birinin farklı hikayesi olan heykelleri gibi… Prag’a özgü hediyelik eşyalarında satıldığı köprü, müzisyenlerin şarkılarıylada bir şölen yeri olmuş. Karükatür yapan ressamları da unutmamak gerek. Kısaca sanat dolu bu köprüden etkilenmemek imkansız.

Charles köprüsü üzerinde pala bıyığı, kılıcı ve kendine olan güveniyle bir Osmanlı heykeli var ki dikkatimizi en çok o çekti diyebilirim.

Hıristiyanların dua edip, birlik olmaları gerektiğini aksi halde Türkler’in onları zindanlara atacağını anlatıyor bu heykeller.

Hapiste olan mahkumların yüz ifadeleri ise çok etkileyici.

John Lennon Duvarı 

Çocukken annem hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana ”Büyüyünce ne olmak istiyorsun?”, diye sordular. Ben de onlara ”Mutlu olmak istiyorum”, diye cevap verdim. Onlar bana ”Soruyu anlamadığımı”, söylediler. Ben de onlara ”Hayatı anlamadıklarını”, söyledim.

John Lennon bunun gibi birçok ifadeleri ile dünyaya barış, sevgi ve özgürlük mesajları vermiş bir müzisyendir. Ünlü müzisyenin ölümünden sonra John Lennon’un ”İmagine” yazısı her yıl bu duvar üstünde yenilenir olmuş. Bir dönem polisin müdahalesiyle duvardaki yazılar silinmiş; fakat silinen yazılar sürekli yenilenince, polis yazıları silmeyi bırakmış. Günümüzde ise burası herkesin düşünlelerini paylaştığı, resimlerin yapıldığı bir düşünce duvarı olmuş.

John Lennon Duvarı, Charles köprüsünün hemen arkasında kalıyor. Sevgi, barış, özgürlük temalı yazıların olduğu bu duvar rengarenk görüntüsü ve taşıdığı anlam ile turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor.

Devamı var…