Aile katılım etkinlikleri: Her öğrencinin ailesinden birinin sınıfa gelerek yaptırdığı çeşitli etkinliklerden oluşuyor. Amaç  hem çocuklar, hem aileler için güzel bir paylaşım fırsatı sunmak.

Lafı fazla uzatmadan Eylül’ün sınıfında yapılan birkaç etkinliği sizinle paylaşmak istiyorum. Eğer siz de aile katılım etkinliğine katılacaksanız buradan birkaç fikir edinebilirsiniz.

Su da Açan Çiçek Etkinliği

Etkinlik için gerekenler: Çocuk sayısına göre hazırlanan folya kabları, makas, çiçek yapımı için renkli kartonlar (Kız çocuklar için pembe, erkek çocuklar için mavi olabilir) ve su.

Çiçekleri önceden ya da çocuklarla beraber hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız çiçeklerin yapraklarını içeriye doğru katlayın. Yaprakları katlanan çiçekleri içinde su olan folyo kabının içine bırakın. Sonra suya bırakılan çiçeklerin yapraklarının açmasını izleyin. Çiçekler açtıktan sonra suyun kaldırma kuvetinden ve çiçeğin suda nasıl açabildiğinden bahsedebilirsiniz.

IMG_5938  IMG_5937

Makarnalardan Kolye Yapımı

Etkinlik için gereken malzemeler: Makarna, sulu boya ve makarnaları takmak için lastik.

Makarnalar önce sulu boya ile boyanıyor. Çocuklar kuruyan makarnaları lastiklere geçirip kolye ve bileklik yapıyorlar.

Bu etkinliğin benim için ayrı bir anlamı var çünkü Eylüş bu kolyeyi bana hediye etti. Nasıl kolyem, çok şık duruyor değil mi 🙂

IMG_5853

Çerçeve Yapımı Etkinliği

Etkinlik için gereken malzemeler: Renkli karton, makas, yapıştırıcı, farklı geometrik şekillerde kesilmiş kumaş parçaları, kuş tüğü.

Önceden çerçeve şeklinde kesilmiş kartonları çocuklara dağıtın. Her çocuk için ayrı kumaş parçaları ve renkli kuş tüğü hazırlayın. Bunları küçük renkli kutuların içine koyarak çocuklara verebilirsiniz. Çocuklar için daha eğlenceli olur.

Çocuklar, kendi zevklerine göre kumaş parçalarını çerçevenin etrafına yapıştırsınlar. İçine koyacakları bir resimle de çerçeveleri hazır demektir 🙂

IMG_6069

 Maske Yapımı Etkinliği

Etkinlik için gereken malzemeler: Tahta çubuklar, yapıştırıcı, renkli kartonlar, pullar ve sim.

Önceden renkli kartonlardan hazırlanan maskeleri çocuklara dağıtın. Çocuklar, geometrik şekiller olarak hazırlanan kartonları ve pulları maskeye yapıştırsınlar. Maskeyi simlerle süslendikten sonra arkasına tahta çubukları yapıştırın.

Bu maskeyi Eylül Gymboree okulunda yapmıştı 🙂

IMG_6022

Tırtıl ve Kelebek Yapımı Etkinliği

Etkinlik için gereken malzemeler: Renkli kartonlar, oynar göz, makas, yapıştırıcı, sim.

Önceden renkli kartonlardan hazırladığınız tırtıl ve kelebeği çocuklara dağıtın. Önce tırtılı sonra kelebeği çocuklarla birlikte süsleyin. Simler kelebeği süslerken kullanılıyor.

Etkinliğinize başlamadan önce tırtılın kelebeğe nasıl dönüştüğü hakkında çocuklarla sohbet edebilir, onlara bu konuyla ilgili bir hikaye okuyabilirsiniz.

IMG_6047  IMG_6021

Arıcık Yapımı Etkinliği

Etkinlik için gereken malzemeler: Rulo karton, sarı ve siyah kartonlar, makas, tel zımba, yapıştırıcı.

Arıcığın gövdesi ve kafası etkinliği yaptıracak anne tarafından önceden hazırlanır. Karton ruloya göre sarı  kartonlar kesilir ve karton ruloya zımbalanır. Böylece arıcığın gövdesi yapılmış olur.

Çocuklar arıcığın gövdesine önce siyah çizgilerini sonra kafasını yapıştırırlar. Arıcığın kanadı çocuklar tarafından kesilerek hazırlanır. Hazırlanan kanadı, etkinliği yapan veli tel zımba ile arıcığın gövdesine takar. Parçalar birleştirilerek bir arıcık yapılmış olunur.

IMG_6125

Bu etkinliği yaptıran annemiz kendi yaptığı kek ve hazırladığı kuru yemişlerle çocuklara güzel bir süpriz yapmış. Annemizin ellerine sağlık 🙂

Maske Boyama Etkinliği

Etkinlik için Gereken malzemeler: 

Maske boyama kitabı (Kırtasiyelerde çiflik hayvanları, dinazorlar olarak çeşitli maske boyama kitapları bulabilirsiniz), maskeyi takmak için bebe lastiği, makas, delgeç, keçeli boyama kalemleri.

Eylül’ün sınıfında bu etkinliği ben yaptırdım. Etkinliğe başlamadan önce maskeli balonun ne olduğu, maskeli baloda neler yapıldığı hakkında sohbet ettik. Sonra çocuklara ”En Güzel Maske” hikayesini okudum. Hikaye ile ilgili birkaç soru ve cevaptan sonra çocuklar için hazırladığım dinazor ve çiflik hayvanları maskelerini boyamaları için dağıttım. Maskeleri önceden kesmiş ve bebe lastiğini takabilmek için delgeç ile delmiştim.

Etkinliğin en keyifli yanı: Boyama bittikten sonra maskesini takmak için çocukların heyecanla yanıma gelmeleriydi…

IMG_5857

Son olarak Eylül, arkadaşları için aldığımız hikaye kitaplarını dağıttı.

IMG_5983 IMG_5988

Benim için farklı ve güzel bir deneyimdi. Kedicikler, tavşanlar, kuzular ve dinazorlarla harika vakit geçirmiş olduk 🙂

Kendi Yaptırdığım etkinlikten edindiğim birkaç deneyim..

İlk olarak söyleyebileceğim yaptıracağınız etkinlikten keyif almanız. Böylece çocuklara daha fazla enerji verebilirsiniz.

Çoçukların bana ilk sorduğu soru ”Yaptığımız etkinliği eve götürebilir miyiz ? olmuştu. Kısaca çocuklar yaptıkları etkinliği evlerine götürmek istiyorlar.

Etkinlikten sonra verilen küçük süprizler ise çocukları çok mutlu ediyor. Bu bütçenize göre bir çikolata, bir kitap ya da küçük stickerlar olabilir.

Yaptıracağınız etkinlik çocukların yapabileceği düzeyde ve ilgi alanlarına göre olmalı. Fazla zaman kaybettirecek bir etkinlik seçmeyin sıkılabilirler.

Çocuklar bu etkinlikler için çok istekli ve merklılar. Yaptıracağınız etkinliği merakla bekleyen küçük bireylerin olduğunu unutmayın. İyi eğlenceler 🙂

Şimdilik bu kadar diyorum ama yapılan etkinlikleri paylaşmaya devam edeceğim 🙂  Devamı var…