Okul arayışlarına devam ediyoruz…

Gittiğim okulların bazıları eğitim anlayışını ön plana çıkararak amaçlarını ”Çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlamak,” olarak tanımlıyor. Bunu da oyunla yaptıklarını belirtiyorlar. Özellikle kurumsallaşmış okullar ve onlara biraz denk okulların öne çıkardıkları özellikleri bu. ”Çocuğun gereksinimlerini karşılamak, güvenli bir ortam sunmak, zaten olması gerekenler; ama iyi bir eğitim, çocuğunuzu hayata hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir konu!”

Daha küçük anaokullarında ise bu düşünce biraz değişiyor. Onlara göre, ”3 yaş çocukları 15 dk. dan fazla bir sürede dikkatlerini toplayamazlar. Bu nedenle ders süresi günde 15 dk. olmalı. Çocuklarımızın yaşı büyüdükce bu ders saatleri onların yaşlarına göre arttırılır. Önemli olan bu sürenin kaliteli kullanılması. Geri kalan zamanlarda çocuklara mutlu oldukları bir ortam sağlanmalı. Öncelik çocukların mutlu olması.”

Peki doğru olan hangisi? Bu tercih artık bizlerin kararına kalıyor!

Benim sizlerle paylaşacaklarım, okulların ben de uyandırdıkları olumlu ve olumsuz izlenimlerdir. Herkesin farklı doğruları olduğu gibi benim bu düşüncelerim, bir okulun iyi ya da kötü olduğunu belirlemez.

İşte Ziyaret Ettiğim Okullardaki Gözlenimlerim

Düşler Şatosu Anaokulu

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Düşler Şatosu Anaokuluna gidiyorum. Görüşme için önceden randevu aldığımdan, okul müdüresi beni hemen kabul ediyor. Biz  okul hakkında konuşurken bir öğretmen Eylül için geliyor. Öğretmenin Eylül’ü etkilemesi uzun sürmüyor ve küçük hanım arkasına bakmadan öğretmeniyle gidiyor.

Okul Hakkındaki Genel Bilgiler

Minik Tırtıl Anaokulu

Düşler şatosunda 1 saate yakın vakit geçirdikten sonra 2. randevuya geç kaldık. Minik Tırtıl Anaokulu müdüresiyle telefondaki görüşmemiz iyi bir izlenim uyandırmıştı. Bu nedenle en çok orayı merak etmiştim. Saat geç! Eylül’ün uyku saati yemek vakti derken, ikinci randevuyu atlayıp aklımdaki Minik Tırtıl Anaokuluna gitmeye karar veriyorum. Bir umutla okula giriyorum…

Düşler Şatosuna göre daha küçük bir okul; ama ortamı sıcak ”Zaten amaç bu,” diyor okul müdüresi. Bu arada Eylül, ben okulu ararken arabasında uyuya kaldı. Görüşme boyunca da mışıl mışıl uyudu 🙂

Okul Hakkında Genel Bilgiler

Doruk Anaokulu

Tam hadi eve derken 2. sırada randevu aldığım,  Doruk Ana Okulu karşımıza çıkıyor. Fazla beklentide olmadan içeri giriyorum. Gititğim iki okuldan farklı bir yaklaşımla karşılaşıyorum. ”Siz anlatın! Beklentileriniz, düşünceleriniz neler?” Ve bu konuşma karşılıklı sıcak bir sohbete dönüşüyor. Bu sırada Eylül, oynaması için verilen oyuncaklarla ilgileniyor…

Okul Hakkında Genel Bilgiler

Doğa Anaokulu

Okul ziyareti için randevuyu haftasonuna almıştım. Böylelikle okulu gezebilme şansımız oldu. Eylül, onunla ilgilenen bir öğretmenle vakit geçirirken, biz de okulu gezerek okul hakkında bilgi aldık.

Okul Hakkında Genel Bilgler

Anabilim Anaokulu

Okulda beni etkileyen, okul müdüresinin sıcaklığı ve samimiyetinin yanında verdikleri eğitim programları oldu.

Okul Hakkında Genel Bilgiler

Zürafa Anaokulu

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile Zürafa Anaokulunu ziyaret ediyorum. Okulun bize yakın oluşu büyük bir avantaj. Bunun yanında bulundukları binaya yeni taşınmışlar. Bu yüzden her şey yeni ve temiz.

Okul Hakkında Genel Bilgiler

Gymboree

”Okul Öncesine Hazırlık” yazısında sizlere Gymboree’den bahsetmiştim.

Okul Hakkında Genel Bilgiler

Yaptığım bu ziyaretler de edindiğim tecrübeler

Okul ziyaretlerinizden önce sizin için öncelikleri ve kriterleri belirleyin sonra okul arayışlarına başlayın. Ziyaret edeceğiniz okul hakkında başka ailelerden bilgi alın ve okulu bire bir ziyaret edin. Okula randevu alarak gidin ve okulu gezebileceğiniz zamanları tercih edin. Mümkünse okulun yemek zamanını seçin, böylelikle hem okulu gezebilme hemde yemekler hakkında bilgi alabilme şansınız olur. Şanslıysanız yemek sırasında çocuklarla nasıl ilgilenildiğini gözlemleyebilirsiniz. Size sunulan bütün ikramları kabul edin, okul hakkında edinebileceğiniz küçük ayrıntılar da önemli olabilir! Aklınızda belirlediğiniz okulları, konuk öğrenci ya da başka şekilde ikince kez ziyaret edin, gözlemleyin. Okul seçiminizi son ana bırakmayın, mümkün oldukça fazla okul gezin ve bilgi edinin.