”Çocuklarımız Anaokuluna Başlarken Dikkat Etmemiz Gereken Konular!” yazısının devamıdır…

Açıkcası anaokulu arayışına girdiğimde devlet okullarını araştırmak hiç aklıma gelmemişti. Sanki daha fazla para ödersek, çocuğumuz için daha iyi hizmet ve eğitim alırız düşüncesindeydim. Bu düşüncemin yanlış olduğunu, çocuğunu daha önceden anaokuluna göndermiş anneler değiştirdi!

Özel anaokulları ve devlet anaokulları arasındaki farklar nelerdir?

Diğer annelerden aldığım tavsiyelerle yakın bir devlet okulunu ziyarete gittim. Gezdiğim birçok özel anaokulundan daha güzel, temiz ve güvenli bir ortamda olduğunu söyleyebilirim. Yemekhanesi de gezdiğim özel okullarınkinden farksızdı. Dışarıda büyük bir oyun parkı ve servis araçları için otaparkının olması hoşuma giden diğer özellikler oldu.

Okul müderisinden aldığım bilgiler doğrultusunda, devlet anaokulları ve özel anaokulları arasında şu farkları gördüm:

_ Devlet okullarında sınıftaki çocuk sayısı 20, öğretme sayısı ise 1. Özel anaokul sınıflarında maksimum 18 öğrenci ve 2 öğretmen bulunmakta. Fakat 2. öğretmen, meslek lisesi stajer öğrenci ya da meğzunu olabiliyor. Diğer öğretmenlerin ise 2 yıllık üniversite meğzunu olma ihtimali var (Branj öğretmenleri hariç). Devlet okulunda ise öğretmenler 4 yıllık üniversite meğzunu olmak zorunda.

_ Devlet okullarında tuvaletler sınıf içinde ayrı bir bölümde bulunuyor. Çocuk tuvaletini kendisi yapıyor ve ellerini yıkayıp sınıfa geri dönüyor. Yardıma ihtiyaç duyduğu anlarda öğretmeni müdahale ediyor. Özel anaokullarında tuvaletler sınıfların bulunduğu katta oluyor ve çocuğu ya öğretmeni ya da yardımcı öğretmeni tuvalete götürüyor. Gezdiğim bir özel anaokulunda ayrı tuvalet görevlisi vardı ve çocuklarla sadece o ilgileniyordu.

_ Gelelim verilen eğitime, devlet okulunda özel okullarda verilen dersler yok (drama,sanraç, ingilizce…). ”Önemli olan çocuğun güvenli bir ortamda mutlu olmasını sağlamak”, denilmekte.

_ Devlet anaokulları yaş sınırını 4, istisna durumlarda 3 olarak belirlerken, özel anaokullarında çocuklar 1 yaşından itibaren okula kabul edilmekte.

_ Devlet anaokullarında tam gün eğitim sadece çalışan annelerin çocukları için veriliyor. Çalışmayan annelerin çocukları için yarım gün eğitim proğramları var. Özel anaokullarında her çocuk için tam ve yarım gün eğitim proğram seçenekleri bulunmakta.

_ Gezdiğim çoğu özel okulların merdivenleri çocuklar için güvenli değildi (istisnalar olabilir). Devlet okullarının geneli ise düz ayak ve çocukların koşup oynayabilecekleri geniş bir alana sahip.

_ Devlet okullarında kayıt dönemi haziran ayının ilk haftalarında başlamakta, çocuğunuzu okula yazdırmak için kayıt zamanını kaçırmamanız gerekiyor. Özel anaokulları bu konuda daha esnek davranabiliyorlar.

Çocuğunuzla ilgili her şeyde olduğu gibi anaokulu seçiminde de en doğru kararı siz vereceksiniz. Benim amacım sizlere neyin daha doğru ya da yanlış olduğunu anlatmak değil, öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmaktır.

İlginizi Çekebilir:

Okul Öncesine Hazırlık

Okul Öncesine Hazırlık 2