Çocukluktan gelen bazı alışkanlıkların değişmesi kolay değil. Bunların en başında beslenme alışkanlığı geliyor. Mesela çocukken çayımıza, sütümüze şeker atılarak bize verilirdi. Büyüdüğümüz zaman ise çoğumuz bu alışkanlığını bırakmaya çalıştı. Çayı, kahveyi ve diğer içeçekleri şekersiz içmeyi denedik. Kimimiz diyetisyenlere gitti, kimi ise öğrendiği şekersiz diyetleri denedi. Aslında çocukken bu alışkanlığı kazanmış olsaydık, bugün şeker bizim için baş etmemiz gereken bir sorun olmazdı.

Ben de şekeri sonradan bırakan biriyim. Tam anlamıyla olmasa da bazı alışkanlıklarımdan şekeri çıkardım. Bunun zorluğunu bildiğim için de kızımı bebekliğinden itibaren şekerden uzak tutmaya çalıştım. Mesela içtiğimiz bitki çayına ya da kompostoya şeker ilave etmiyorum. Bazen biraz bal katarak çayımızı tatlandırdığımız oluyor. Reçel gibi tatlılara da soframızda yer vermiyorum. Bunların yerine bal ya da tahin ve pekmez dönüşümlü olarak her sabah soframızda yer alıyor.

”Benim çocuğum asla içeceğini şekersiz içmez, denedim olmadı”, diyenlere şunu sormak istiyorum, ”Siz ve eşiniz, şeker ve tuzu ne kadar kullanıyorsunuz.” Unutmayın ki çocuklar bizlerin yönlendirmelerinden çok yaptıklarını uygular. Buna doğru beslenme de dahil.

Ayrıca şeker ve goflet yerine meyve tercih ediyorum. Özellikle büyüklerimizden şeker ve goflet almaktansa bir meyve ya da bir toka, kalem, boya gibi hediyeler almalarını rica ediyorum. Çocukları sevindirmek için bu tarz hediyeler almak bizler de alışkanlık olmuş. Çocukları şekersiz beslenmeye alıştırmak istiyorsak ilk önce bizim bu tarz alışkanlıkları bırakmamız gerekiyor.  Unutmayın ki şekersiz beslenmeye alışmış çocuklar, yetişkin olduklarında şekerle mücadele etmek zorunda olmayacaklar. Bu da sağlıklı bir yaşam için büyük bir adımdır…

Bu kadar şekersiz beslenmekten bahsetmişken özellikle Eylül’ün en sevdiği içeceklerden şekersiz kompostonun tarifine geçebiliriz.

Şekersiz Komposto Tarifi:

Kivi, elma, armut, erikler yıkanıp kurulanır. Sonra kabuğu soyulmadan dilimlenirler. Kuruması için güneş alan bir yerde bekletilirler. ( İsteğinize göre başka meyveler kullanabilirsiniz )

Biraz su ilave ederek meyveler kaynatılıyor. Su kaynadıktan 2 dk. sonra ocağı kapatıyoruz.

Şekersiz kompostomuz hazır, afiyet olsun.