Hamur için malzemeler:

Yarım su bardağı süt

5 tane yumurta

1 yemek kaşığı tuz

Un

Tüm malzemeler karıştırılır. Hamur, kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğrulur. Hamurlar 12 tane olacak şekilde top top ayrılır. Top şeklinde ayrılan hamurların üzerleri kurumaması için ıslak bir örtü ile örtülür. Sonra teker teker oklava yardımıyla hamurlar açılır. Açılan yufkaların büyüklüğü tepsiye göre ayarlanır. Yufkanın kıvamı baklava hamurundan biraz kalın olmalı.

Top şeklinde ayırdığınız hamurlar eşit büyüklükte olmalı.

İkinci Aşama:

Kaynamış suyun içine biraz zeytinyağı, biraz tuz koyun. Açılan her yufkayı önce bu kaynamış suya sonra başka bir kabın içinde hazırlanmış soğuk suya batırıp çıkarın.

İç Harç için Malzemeler:

Yarım kilo dil veya köy peyniri

Yarım kilo kaşar peyniri

Maydonoz (miktarı isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.)

1 tatlı kaşığı tuz

Peynirleri rendeleyip diğer malzemelerle karıştırarak iç harcı hazırlıyorsunuz.

Üçüncü Aşama:

Her açılan yufka önce kaynamış sonra soğuk suya batırılarak tepsiye dizilir. 3 kaşık tereyağı eritilip 1 su bardağı zeytinyağı ile karıştırılır. Bu karışım tepsiye dizilen her yufkanın üzerine sürülür.

4 yaş yufkayı bu şekilde tepsiye dizdikten sonra içine iç harctan koyulur. Aynı şekilde tepsiye 4 yufka daha dizilir ve 8. yufka da tekrar iç harçtan koyulur. Açılan son 4 yufka da tepsiye yerleştirilir. Böylece 12 yufkayla börek hazırlanmış olur.

Börek kesilir ve üzerine biraz tereyağı koyulur. 180 derece önceden ısıtılmış fırında altı ve üstü kızarana kadar pişirilir.

Not:  Börek piştikten sonra kurumaması için soğuk suyla böreğin üstü ıslatılır ve kapatılır. Afiyet olsun.

 

Bu lezzetli su böreği için sevgili annem ve Gülizar teyzeme teşekkürler 🙂

İlgini Çekebilir:

Pekmezli Browni