Uçak seyahatlerimiz de dikkat ettiğim bazı konular var. Özellikle kızımla yalnız seyahat ediyorsak uçak yolculuğumuz da nerde oturacağımızdan, ne yapacağımıza kadar önceden planlıyorum.

Bildiğiniz gibi çocuklar 2 yaşına kadar anne kucağında, 2 yaşından sonra ise bizler gibi koltukta seyahat ediyorlar. Eylül’ü genelde cam kenarı ya da kolidar tarafında oturtturuyorum. Bu da benim ara koltukta oturmam demek ( ne kadar sevmesem de). Bunu yanımıza oturacak yolcunun nasıl biri olacağını bilmediğim için yapıyorum. Her şeye karışma huyu ve en doğrusunu kendisinin bildiğini düşünen bir yol arkadaşı, uçak seyahatinizi zorlaştırabilir.

Malesef bazı insanlar, annenin çocuğu ile olan iletişimine müdahale etmekten kaçınmıyorlar. Özellikle anne ve çocuk arasında bir gerginlik başladıysa! Amaç yardım etmek olsa da ortamın daha çok gerilmesine neden olduklarının farkında değiller. Kısaca böyle bir durumla karşılaşmamak ve Eylül ile huzurlu bir seyahat yapmak için aldığım önlemlerden biri, önceden koltuk seçimi yapmak ve diğer yolcunun yanına onu oturtmamak oluyor. Bu yanımızdaki kişiyle hiç iletişim kurmayacağımız anlamına gelmiyor; sadece o kişi, arada anne olunca çocuğa fazla müdahale edemiyor.

Uçağa binmeden önce uçak içinde yapabileceğimiz aktiviteleri önceden planlıyorum. Bunlar birkaç aktivite oluyor ve sıkıldıkça aktiviteler değişiyor. 2 yaşına kadar bunları ben hazırlıyordum ama artık Eylül’le birlikte hazırlıyoruz. Bu hazırlıklar sayesinde hem seyahat öncesi, hem seyahat anında kaliteli zaman geçirme imkanı da bulmuş oluyoruz.

Uçak Seyahati Başlıyor

Uçak kalkarken sakızlarımızı çiğneyip sessizce balon patlatmaca oynuyoruz 🙂 Sonrasında etkinlikler başlıyor…

IMG_3855

Boyama ya da resim yapma süresi 10- 15 dk.  Boyamadan sıkılınca sıra çıkartmalara geliyor. Çıkartmalardaki resimleri birlikte inceleyebilir, ”Gülen suratları bul bakalım.” ya da ”Kaç tane sarı resim var sayalım mı?” diyerek ona eşlik edebilirsiniz.

Edukids-Oluşum-Sıralama-1-646x323

Çocuğunuzu en fazla oyalayacak aktivitelerden biri de oyun kartları olacaktır. Vakit geçirme süresi 10-15 dk.

172445462_tn30_0

Yeni aldığınız bir hikaye kitabını okuyabilir, kitabın resimlerini birlikte inceleyebilirsiniz. Ya da yeni aldığınız bir pazılı birlikte yapabilirsiniz. Yolculuk için kitap şeklindeki pazılları tercih edin. Taşınması kolay ve içinde birkaç pazıl bulunuyor. Vakit geçirme süresi 15-20 dk.

caillou

Çocuk dergileri de uçak seyahati için harika bir şecim olur. Özellikle bu dergilerdeki bulmacalar çocukları uzun süre oyalayabilir.

Bunları Unutmayın

Yanınıza uçak iniş ve kalkışları için sakız, su, badem, ceviz, kuru üzüm ya da meyve gibi yiyecekler alın. Biz, sakızı kalkışlarda; badem, ceviz gibi yiyecekleri uçak inişe geçerken kullanıyoruz. Böylelikle uçağın kalkış ve iniş anlarında kabin içinde oluşan basınç değişimi bizi rahatsız etmiyor.

Olmazsa olmazlarımız

Isalk mendil, selpak mendil ve su; bunları çantanızın kolay ulaşılabilecek yerlerine yerleştirin. El çantanıza çocuğunuzun yedek kıyafetleri ile bir hırkasını ve bir yeleğini mutlaka koyun.

Yanınıza kirli çamaşırlar, çöpleriniz ya da bebek bezlerinizi koymak için birkaç poşet almanızı da tavsiye ederim.

Not: Bebekle yolculuk yapan annelere tavsiyem, uçağın iniş ve kalkış anlarında bebeklerini emzirmeleri ya da beslemeleridir.

İyi seyahatler 🙂

İlginizi Çekebilir:

Kızgın Adam & Park Annesi