Kızım 2 yaşını doldurduğunda yeni bir döneme de girmiş olduk. Bir çok alışkanlığının değiştiği bir dönem. Yediği birçok şeyi yemiyor, damak zevki mi değişiyor? Bilemiyorum! Ne tür yiyeceklere eğilimi var? Deneme yanılma yoluyla bulmaya çalışıyorum. Karnabahar, ıspanak, pazı; gibi sebze yemeklerinin tadına bile bakmıyor. Şimdilik köfte, makarna, yoğurt, pilav. Sütü içmiyor bile.

Hep birlikte sofraya oturmak, aynı yiyecekleri yemek, yemek saatinin düzenli olması, yemediği zaman zorlamamak; bunların hepsini yapıyorum. Kendi yemeğini yemesi, onun en çok hoşuna giden şey. Belki yemeğin yarısı dökülüyor ama zorla yemesinden daha iyi, diye düşünüyorum. Yine de yemek şeçiliyor; ”Sevdiğim şeyleri yerim, ben de sizler gibiyim, benim de kararlarım var,” diyor küçük hanım.

2 Yaş Sendromu Hoş Geldin 🙂

Sanırım 2 yaş sendromu denilen dönemdeyiz. Ben yerim, benim kitabım, benim abim… Ben ben dönemi! Bu dönemde ne kadar sakin olursam, onun o ısrarcı hallerini o kadar iyi idare edebiliyorum. Mesela, uyku saati sözünü duyunca ağlamaya ve söylenmeye başlıyor küçük hanım. Sanki; ”Ben büyüdüm, uyku saati ne demek, bunu bana söylemeyin, uyumak istemiyorum…” Rutin yaptığımız şeyleri tekrarlıyoruz, 1 saati geçirmemek şartıyla tv izleme saati, dişler fırçalanıyor, bez bez zamanı ve yatağa gitme anı. O anda onu yatağa götürmek büyük marifet istiyor. Aman dikkat! Uyku saati demiyoruz. Yatakta oyun zamanı, ”Haydi sevdiğin oyuncaklarından seç, biraz yatakta oynayalım.” Bir süre işe yaradı. Tahmin edebileceğiniz gibi yatağın içi oyuncaklarla doluyordu. Bazen oyuncak olmayan, bize ait şeyleri de almak istediği oluyor. İzin vermiyorum. ”Onlar oyuncak değil,” diyerek uyarıyorum. ”Onları alamazsın, senin için tehlikeli” gibi uzun açıklamalar sadece onun daha hırçınlaşmasına neden oluyor. Kısa ve net cümleler ise işimi daha kolaylaştırıyor. Bazen o net cümleleri bulmakta zorlanıyorum ve sakin olamıyorum. O an biraz uzaklaşıyorum. Arkamdan biri bağırıyor! ”Anne, anne, su getir, götür…” 🙂 Sakinleşmeye çalışıyorum, başarırsam her şey kontrol altında, yoksa ikimiz de gergin ve uyku saati geciktikçe gecikiyor…. O an onun, beni istediğini ve sakinleştirmeme ihtiyacı olduğunu düşündüğüm zaman, yani biraz onun gözüyle bakabildiğim de sakinleşmem daha kolay oluyor. Kısacası sabır sabır ….

 

2 Yaş sendromu hakkında bilgi alabileceğiniz adresler;

danino.com.tr sitesi

milupa.com.tr sitesi

ekipnormarazon.com.tr sitesi